קטיף שקדים, לא מפסיק לעבוד | אתר החקלאות של ישראל

קטיף שקדים, לא מפסיק לעבוד

 

קטיף השקדים בעיצומו, שחר סלע, מגדל שקדים וקבלן מטעים, מפעיל מערך קטיף בצפון הארץ "אני מניע את הטרקטור במוצ"ש ומכבה אותו בשישי בצהריים", על עבודה מסביב לשעון ומיכון יוצא דופן במטע השקדים.

 

מערכת אתר החקלאות | 20 לאוגוסט 2020

 

עונת השקדים קצרה, חודש בסך הכל. בשנים האחרונות נטעו מטעי שקדים רבים ברחבי הארץ והמלאכה מרובה.

ניעור השקד מתאפשר כשהפרי יבש. הפרי אינו מתנער כשהוא ירוק וכאשר הופך צהוב הוא נושר או נדבק לעץ ולא ניתן לניעור. חלון הזמנים לניעור חלקה הוא כ-10 ימים מרגע ההבשלה.

במטע שקדים ישנם שני זנים - זן עיקרי (אום אל פאחם) ומספר זנים מפרים. לרוב הזן המפרה מבשיל כשבוע לאחר הזן העיקרי ולכן, הקבלן חוזר בשנית למטע לקטוף אותו.

 

 

מערך קטיף שקדים

סלע במטעים בע"מ מנערים ביום כ-1,400 עצי שקד, משמע 25,000 עצים בעונה.

המערך שלהם מורכב מ-5 טרקטורים קובוטה - M5101NQ, M5111UNQ, M9960, M8540N, 9540NQ, מנערת שקדים Red Devil, מאסף ועגלות ביניים.

הקטיף חייב להיות יעיל, זריז ומדויק כדי לשמור על תוצאות טובות למגדל.

שחר מספר שהוא מעדיף טרקטורים צרים למטעים של קובוטה מכיוון שהוא נדרש לכ"ס רבים יותר עבור הדגמים החדשים של המרססים ובעיקר כי הוא עובד ללא הפסקה. כל עמידה של המערך בעקבות תקלה גוררת עיכובים, הפסד הכנסה וכמובן, יוצרת בעיה מול המגדל.

לדבריו, הוא מניע בתחילת היום ובסוף היום מכבה. הטרקטורים שלו עובדים כ-1,500 ש"מ בשנה. בעונת הריסוסים באביב, הוא עובד ימים שלמים מבלי לכבות את הכלים.

 

 

 

"כל כלי במערך חשוב. תקלה הכי קטנה בטרקטור עוצרת מערך של אלפי שקלים."

נעמן צל ציון, מנהל מותג קובוטה, מספר ששירות הוא שיקול מכריע ברכישת טרקטור. הוא מעיד שכבר יצא לו לפרק חלקים מטרקטור חדש עבור לקוח שהיה במצב חירום. זה קורה לעיתים נדירות, כי טרקטורים שמטופלים כראוי פשוט עובדים.

שחר מספר שהתקלות אכן מעטות אבל, כשהוא צריך, יש חלקי חילוף על המדף. מבחינת שירות, הוא יודע שיקבל מענה זמין ומוסיף שעם השנים כבר נוצר קשר חברי עם צוות קובוטה.

 

 

זן מפרה לעומת זן עיקרי

 

 

 

עונת השקד קצרה אך חיי המדף של הפרי ארוכים. קטיף איכותי מאפשר למגדל לשווק את השקדים ללא לחץ.

משאלה לעתיד - שהעולם ימשיך לצרוך שקדים בכמויות גדולות.

 

לאתר קובוטה לחצו כאן

למידע על סלע עבודות במטעים בע"מ לחצו כאן

 

יצירת קשר

שדה חובה

יצירת קשר

שדה חובה